چای و زندگی روزمره ایرانی

black-tea-cup.jpg

هربار که درباره موضوعاتی مانند گپ زدن، شوخی کردن، چای نوشی یا راه رفتن در شهر می نویسم، با این دودلی روبرو می شوم که وقتی قشر کتابخوان ما قشر کوچکی است و این قشر کوچک یا اهل رمان و روزنامه اند یا ت

آیا ایرانی ها از گذشت روزگار عبرت می گیرند؟

images2.jpg

متنی که ملاحظه می کنید مصاحبه مجله نسیم بیداری با نگارنده در زمینه انباشت تجربه تاریخی در ایران است.

گونه های در حال ظهور خانواده در تهران

family.gif

مقاله ای که می خوانید در همایش زن و زندگی شهری که در یکم آذر 1391 در تهران برگزار شد ارائه گردید. در نگارش این مقاله خانم شیوا علینقیان دستیار من بودند و با سپاس از ایشان.

کتاب تاریخ اجتماعی رسانه ها

cover-of-social-history-3-1.jpg

متنی که ملاحظه می کنید سخنرانی نگارنده در نشست رونمایی و نقد کتاب تاریخ اجتماعی رسانه ترجمه دوست عزیزم جناب آقای دکتر حسن نمکدوست می باشد.

تفکیک زدایی نهادی در سیاست فرهنگی ایران

2_6.jpg

متنی که ملاحظه می کنید سخنرانی نگارنده در انمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات ایران می باشد. این سخنرانی در 15 آبان برگزار شد و گزارش حاضر را خبرنگار ایلنا تهیه و در این خبرگزاری منتشر شده است.

دختران ایرانی چگونه وقت خود را می گذرانند؟

دختران در حال شطرنج بازی

گفتگویی را که ملاحظه می‌کنید، خانم‌ها فاطمه قاسمی پور و زینب ذولفقاری از طرف مجله تخصصی مطالعات زنان به نام «حورا» با من در زمینه زنان و اوقات فراغت انجام داده‌اند و در ش

جامعه شناسی هنرها و ادبیات

جامعه شناسی هنر و ادبیات

متنی که ملاحظه می نمایید گزارش درس جامعه شناسی هنرها و ادبیات اینجانب در سال تحصیلی 1386-87 است. با سپاس از آقای محمد مهدی مولایی، اعظم جلالی و نرگس خضرایی بخاطر تهیه و تدوین این گزارش. این جزوه به صورت فایل Word و PDF به این مطلب الحاق شده است.

باز اندیشی در سیاست فرهنگی

متنی که ملاحظه می نمایید معرفی مبسوطی از کتاب «بازاندیشی سیاست فرهنگی» نوشته مکگوایگان است. این کتاب را شاید بتوان گفت تا به امروز بهترین کتاب نظری در زمینه سیاست فرهنگی از نظر مطالعات فرهنگی است. این متن را آقای مرتضی قلیچ تهیه کرده اند. ایشان در حال ترجمه کل کتاب زیر نظر من هستند و امیدوارم بزودی ترجمه آن به پایان برسد. در ایران مباحث نظری در زمینه سیاست فرهنگی بسیار فقیر است اگرچه از نظر عملی دولت ایران قرائتی حداکثری در سیاست فرهنگی دارد و در همه چیز و همه جای فرهنگ سعی در مداخله می نماید. خواندن این متن را به دانشجویان مطالعات فرهنگی و ساست اجتماعی و دیگر علاقه مندان توصیه می نمایم.

مدرنیته ایرانی

این مقاله بررسی است در باره تاریخ مدرنیته در ایران، و هدف آن ارائه دیدگاهی انسانشناختی از چگونگی مواجه ایران با دنیا مدرن از نیمه قرن نوزدهم تا به امروز است. در ابتداء به معرفی دو رویکرد غالب، یعنی" نظریه مدرنیته ناقص" و نظریه نوسازی" یا غربی سازی، در باره مدرنیته در ایران پرداخته، و آنگاه با بررسی انتقادی این دو رویکرد به ارائه "نظریه مدرنیته بومی" که رهیافتی انسانشناختی به مدرن شدن و مدرنیته است می پردازد. دو نظریه مذکور با ارائه رهیافتی رادیکال از معنای مدرینته، مدرن شدن ایران را ناممکن یا به غربی شدن تقلیل می دهند.

کاربردهای مطالعات فرهنگی

یکی از بخش های اولیه کتاب آشنایی با مطالعات فرهنگی را که در حال نگارش آن هستم در اینجا می گذارم. البته ممکن است این بخش نیز بتدریج تغییر کند.

هدف اصلی ما در این فصل بررسی این موضوع است که مطالعات فرهنگی به مثابه یک رشته دانشگاهی به چکار می آید و چه نیازهایی را پاسخ می دهد؟ و دانش آموختگان این رشته چه چیزهایی را از این رشته می توانند انتظار داشته باشند؟ برای این امر، ابتدا به بررسی اهمیت پرسش چرایی و کارکردها و کاربردهای مطالعات فرهنگی می پردازیم و اینکه چرا باید به این پرسش پاسخ داد. سپس سه دسته کارکردهای روشنفکرانه، تکنوکراتیک، و فردی در زمینه کارکردهای مطالعات فرهنگی را توضیح می دهیم.

فصل اول: کارکردها و کاربردهای مطالعات فرهنگی

مقدمه:

آمار سایت

  • شمارنده سایت:3,859,768
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:1159
    • هفته جاری:8517