دانشگاه را چگونه مدیریت کنیم؟

من در روز چهاردهم مهر ماه سخنرانی در جلسه اساتید پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در زمینه تحول ایده دانشگاه در جهان معاصر داشتم. روزنامه ایران بخشی از این سخنرانی را با عنوان «دانشگاه را چگونه مدیریت کنیم؟» در روز 17 آبان ماه امسال منتشر کرد. فایل صوتی و تصویری کامل این سخنرانی در سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی موجود است.
 

فقرا چگونه زندگی می کنند؟

متنی که ملاحظه می کنید حاصل گفت و گوی خانم مخبوبه حقیقی با من است. ایشان متن را ضبط و سپس پیاده و ویرایش کردند. این متن در مجله نمایه تهران شماره اول دوره جدید شهریور 13292 منتشر شد. با تشکر از خانم حقیقی برای تهیه این متن و انتشار آن.
فقر و شادی
یک روز یک خاخام در خیابانی راه می‌رفت، صدای الیاس پیغمبر را شنید که می‌گفت، گرچه تو روزه می‌گیری و عبادت می‌خوانی، هرگز لیاقتت برای اخذ جای بهتر در بهشت بیشتر از آن دو نفری که در آن طرف خیابان ایستاده‌اند نیست، خاخام به طرف آن دو نفری که در آن طرف خیابان ایستاده بودند دوید و گفت آیا شما به فقرا خیلی کمک می‌کنید؟ آن دو خندیدند و جواب دادند، خیر، ما خودمان فقیر هستیم. خاخام پرسید پس حتماً همیشه نماز می‌خوانید و خدا را نیایش می‌کنید؟ جواب دادند؛ خیر، ما انسان‌های غافلی هستیم. حتی نمی‌دانیم که چگونه باید نماز خواند. خاخام گفت: پس به ما بگوئید که چه می‌کنید؟ جواب دادند: ما لطیفه و حرف‌های خنده‌آور می‌سازیم، ما کسانی را که غمگین هستند، شاد می‌کنیم (وورمبراند، 1360).

ایرانی کیست؟

پرسش از ایران و ایرانی

در طول تاریخ چند هزار سال گذشته، «ایران به مثابه ابژه شناخت»  همواره در کانون توجه محققان ایرانی و غیر ایرانی بوده است. این توجه به ویژه در دهه های اخیر بسیار بیشتر نیز شده است.  ایرانی کیست، چگونه زندگی می کند و چه می خواهد؟ اینها پرسش هایی هستند که نه تنها مردم ایران را بلکه بسیاری از مردم دنیایی که ما را نظاره می کنند، به خود مشغول داشته است.

ایرانی کیست؟ این پرسش نه تنها برای ایرانیان بلکه برای بسیاری از مردم جهان از جمله مردم شناسان غربی، پرسشی مهیج، مهم و در عین حال بسیار دشوار بوده است.

سنت مطالعات ایرانی در غرب با هرودت آغاز می شود.  هرودوت[1] (84--432 BC)   پدر علم تاریخ و مولف «تاریخ هرودوت»[2] در کتابش به شرح «جنگ های ایرانیان و یونانیان» و توصیف و تحلیل شخصیت و زندگی ایرانی می پردازد.[3] او به ستایش ایرانیان می پردازد و آنها را به نیکی یاد می کند[4] و نگرش منفی یونانیان از مردم ایران را نقد کرده و می نویسد: «پشینیان مردم ایران زمین با چشم بیگانه دیده اند و آنها را کمترین شمرده اند. آنها شیوه زندگی ایرانیان را درک نکرده اند و اغلب خصمانه به آنها نگریسته اند.

  در نتیجه ضرورت دارد که هم منشاء تعصب خودمان را بشناسیم  و میزان درستی و اعتبار منابعی که درباره ایرانیان برای ما اطلاعات می آورند» ((Hirsch 1985: ix .

تصویری از فرهنگ و جامعه ایران

این متن را امروز جمعه 16 فروردین رادیو در وب سایت خود منتشر کرده است. در آنجا صدا را هم می توان گوش داد. البته این گفت و گو تلفنی انجام شد. آقای مجتبی پور محسن از رشت و بنده هم در لندن بودم. طبیعتا تماس تلفنی محدودیت هایی دارد و نمی توانستم به نحو مبسوط درباره همه چیز صحبت کنم یا تمام صحبت هایم را با شواهد و دلایل کافی شرح دهم. ولی این گفت و گو باعث شد بیشتر درباره موضوع آینده فرهنگ ایران بیاندیشم. البته این روزها درگیر نگارش مقالات دیگر بودم و فرصت زیادی نداشتم چیزهایی که اندیشیدم را مکتوب کنم جز  یک یادداشت کوتاه که در وب سایتم گذاشتم. در اینجا متن مصاحبه رادیو زمانه است که کپی آن را می خوانید.

تحربه های تازه

«وقت کردی سری هم به خودت بزن!». یک اتومبیل نوشت.

 

می خواهم به مناسبت سال نو و پایان سال، سری به خودم بزنم و مروری بر تجربه های سال 86 نمایم. مدت هاست مجال نوشتن درباره خودم را نداشته ام. سرمایه اصلی هر کس تجربه های اوست. بخصوص من، که اغلب از راه توصیف و تحلیل تجربه های زیسته ام، مقالات و نوشته هایم را تولید می کنم.

 

 

 یکی از موانع سر زدن به خودم، نوشتن برای هدف های دانشگاهی است. نثر و سبک نگارش دانشگاهی، محقق را از خود تا حدود زیادی دور می سازد. نوشتن تحلیلی برای هدف های دانشگاهی، امر متفاوتی از نوشتن آزاد و خلاقه است.

 

گفتوگوهای فرهنگی

میزگرد گفتوگوهای فرهنگی مجموعه وسیعی از گفت و گوها درباره ابعاد مختلف فرهنگ معاصر ایران است که شبکه 4 از فردا شب پنجشنبه 2 اسفند ماه 1386 از ساعت 9 تا 10 شب پخش می کند. این میزگردها در سه گروه فرهنگ، فلسفه و تاریخ می باشد. 40 میزگرد آن در زمینه جامعه و فرهنگ است که کارشناس مجری آن بنده بودم و در هر میزگرد 2 صاحبنظر متناسب موضوع بحث حضور دارند. موضوعات بسیار جذاب و شنیدنی هستند و طیف وسیعی از مسائل را دربر می گیرند. البته نقش بنده در این گفت و گوها مجری کارشناس به معنای متعارف آن نیست بلکه چون هدف برنامه ارائه رویکرد بین رشته ای به موضوعات بوده است من در این میز گردها سعی کرده ام از منظر مطالعات فرهنگی و انسان شناسی به تحلیل مسائل بپردازم و صاحب نظران مهمان دیگر از منظرهای جامعه شناسی، تاریخ، ارتباطات، فلسفه، علوم سیاسی و رشته های دیگر هستند.

 

ولنتاین یا روز عشق

متنی که ملاحظه می نمایید گفت و گوی خانم فاطمه علیزاده خبرنگار خبرگزاری برنا بر بنده در باره ولنتاین است که در 26 بهمن 1386 انجام شد و در وب سایت برنا قرار گرفت. این گفت و گو تلفنی انجام شد و عینا تمام آنچه گفتم در اینجا قرار می دهم.

 

 

 

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,184,692
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:686
    • هفته جاری:7483