ورزش و بحران های امروز ما

جام حهانی فرصتی بود تا مطبوعات به سراغ ما محققان اجتماعی بیایند و مناسبات جامعه و ورزش را بررسی کنند. متن حاضر گفت و گوی خانم مهسا زمضانی روزنامه نگار با من و همکار عزیزم آقای دکتر ذکایی استاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره فوتبال که در روزنامه ایران تاریخ 5 خرداد 1393 انتشار یافت.  این متن بدون تغییر بازنشر می شود.
 

ورزش: ظرفیتی مدنی برای توسعه

خبرگزاری برنا 4 تیر ماه 1393 گفتگویی در زمینه ورزش با اینجانب منتشر کرد. این گفتگو میزگردی با خضور اساتید دیگر بود که من در آن به ابعاد اجتماعی ورزش پرداخته و پیشنهاد استفاده بیشتر از نهاد ورزش برای کمک به توسعه و حل مشکلات اجتماعی را بررسی کردم. این گفتگو را بدون تغییر و اصلاح در اینجا بازنشر می کنم.
 دومین نشست خبری ورزش، فرهنگ و هویت ملی با حضور جمعی از اساتید و صاحب‌نظران در ساختمان شماره 2 وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.
به گزارش سرویس وزارت جوانان خبرگزاری برنا، در این میزگرد که به منظور آشنایی هر چه بیشتر با مقوله ورزش، فرهنگ و هویت ملی برگزار شد، دکتر محمود شهابی، دکتر نعمت الله فاضلی و دکتر محمد سعید ذکایی حضور داشتند.
 

ویژگی های فرهنگ امروز جهان

متنی که ملاخظه می کنید مقدمه کتاب «فرهنگ و تعهد: مطالعه ای در شکاف نسل ها» نوشته مارگارت مید انسان شناس کلاسیک شهیر آمریکا است.

بی سوادی: بحران بی صدا

اردیبهشت سال 1392 در نشست تخصصی «انجمن اسلامی معلمان» سخنرانی با موضوع «بحران سوادآموزی در ایران امروز» داشتم. این سخنرانی را خبرگزاری مهر منعکس کرد. متن آن را سخنرانی را بازنویسی کامل کرده ام. کاش مجال داشتم تا این بحث را به طور مفصل و کتابی مستقل می نوشتم. مسأله سواد هم در سطح «سواد پایه» و هم در سطح «سواد دانشگاهی» از مسائل ضروری جامعه ماست که متأسفانه درباره آنها به ندرت بحث و گفتگو جدی می شود. استدلال من این است که نظام آموزشی، برنامه درسی و نوع تلقی ما از مفهوم سواد، برخی از علل بحران بی سوادی و کم سوادی امروز ماست.
 

درس مطالعات اجتماعی در مدارس را چگونه جذاب تدریس کنیم؟

school.jpg

این گفتگو را جناب آقای فریبرز بیات سردبیر محنرم مجله رشد علوم اجتماعی با من انجام داده اند و در مجله رشد علوم اجتماعی شماره شهریور 1392 منتشر شده است.

همایش مردم شناسی و هنر

hmysh_mrdm_shnsy_w_hnr.jpg

روز 21 اردیبشت امسال در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر همایشی با عنوان مردم شناسی و هنر برگزار می شود و من نیز میهمان مردم مهمان نواز این خطه دوست داشتنی کشورمان هستم. موضوع سخنرانی من اهمیت و کاربردهای مردم شناسی در زمینه مطالعات هنر و توسعه فعالیت های هنری است. سال هاست که درس جامعه شناسی هنر و همچنین دورس انسان شناسی تدریس می کنم. به تازگی مجله کتاب هفته مصاحبه ای نیز در زمینه کتاب «مردم نگاری هنر» من با من انجام داد. این مصاحبه را تقدیم شما می کنم و امیدوارم دوستان زیادی در همایش بوشهر ملاقات کنم.

نقد فرهنگ دانشگاهی در ایران

12.jpg

گزارش روزنامه بهار از سخنرانی من در موسسه رخداد تازه را می خوانید. این گزارش در روز یکشنبه 29 بهمن 1391 منتشر شد و سخنرانی نیز دو هفته قبل از آن انجام شده بود.

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,185,156
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:215
    • هفته جاری:7109