انسان شناسی کاربردی و استعمار

مقاله ای که ضمیمه کرده ام درباره کاربردهای مردم شناسی یا انسان شناسی است.

در دفاع از فردگرایی ایرانیان

متن حاضر محصول گفت و گوی گزارشگر روزنامه شرق با نگارنده درباره فردگرایی است. متن گفت و گو را اندکی ویرایش نموده و تقدیم شما می کنیم. این گفت و گو در روزهای پینجشبه 17، یکشنبه 20 و دوشنبه بیست یکم تیر 1389 روزنامه شرق منتشر شد.
این روزها مطبوعات، رسانه ها و روزنامه نگاران خالقان دستورکارهای فکری برای دانشگاهیان هستند. هر از چند گاهی با پرسش های خبرنگاران در زمینه های مختلف جامعه ایران مواجه می شوم و این پرسش ها چنان ضروری و مهم هستند که احساس تعهد می کنم و خود را ناگزیر می بینم که درباره آنها بیاندیشم. نمی دانم این وضعیت که رسانه و مطبوعات پرسش های فکری جامعه را طرح کنند ناشی از فقدان یا ضعف آکادمیاست یا قوت رسانه ها. با وجود اینکه دانشگاه محل تضارب آراء و تولید اندیشه است اما در مقایسه با دانشگاه، در فضای رسانه ها و مطبوعات فرصت و آزادی بیشتر برای اندیشیدن و سخن گفتن وجود دارد. بگذریم. این هم حکایتی بود و درد دلی!

فرهنگ شادی در ایران

      با گسترش مسائل اجتماعی مانند اعتیاد، افسردگی جمعی، خودکشی، از هم گسیختگی خانواده، و جوانی ساختار جمعیتی ایران، شادی نیز به مسئله ای اجتماعی تبدیل شده است. امروزه مطبوعات و رسانههاگاه بیگاه به بحث درباره شادی می پردازند و از کارشناسان و صاحب نظران حوزه های مختلف روان شناسی، جامعه شناسی و گاه روحانیون می خواهند تا درباره این موضوع بحث کنند. امروزه شادی دلالت های سیاسی قوی نیز پیدا کرده است. از اینرو اهمیت آن بیشتر و جدی تر شده است. گذشته از اینها توسعه ارزش های فردگرایانه و رشد فرهنگ عامه پسند از طریق سینما و رسانه ها، بر ابعاد موضوع شادی در ایران امروز افزوده است. در اسفند ماه 1388 ماهنامه سپیده دانایی از من خواست تا درباره شادی در ایران امروز صحبت کنم. من نیز پذیرفتم و مصاحبه آن در شماره 33 مجله در اسفند همان سال منتشر شد. بعد از انتشار مصاحبه، متن آن را خواندم و اصلاحات و اضافاتی به آن افزودم و به صورت متن کنونی در اختیار شماست.

خاطرات دوران مدرسه

کم کم تعطیلات تابستانی ام ذر لندن رو به پایان است. معمولا تابستان ها فرصتی است تا درباره موضوعی که برایم جنبه ذوقی دارد و سفارشی نیست مقاله یا کتابی بنویسم.  در تابستان امسال هم متن طولانی (کتابچه ای] با عنوان «مدرسه و مدرنیته: مردم نگاری تجارب دانش آموزی مدرسه روستایی» نوشتم. این متن که سی هزار کلمه است  بررسی است که مقدمه آن را در اینجا می گذارم و انشاء الله بعد از انتشار آن را به صورت کامل در اینجا خواهم گذاشت. این متن در کتابی با عنوان «چالش های فرهنگی آموزش و علوم انسانی» منتشر خواهد شد.

تحولات خانواده در ایران: از سنت تا پسانوگرایی

 

به نظر می‌رسد از نظر منطقی بهتر است بحث را با بررسی این موضوع آغاز کنیم که اهمیت مسئله تحول خانواده از لحاظ نظری و عملی چیست؟ منظور، اهمیت خانواده بطور کلی نیست زیرا خانواده مسلماً اهمیت دارد هر چند ممکن است در تحولات دهه‌های اخیر اهمیت آن دستخوش تغییر واقع شده باشد.

 

متن کامل مقاله پیوست شده است.

 

اشکال در حال ظهور خانواده در ایران

متنی که ملاحظه می نمایید بازنویسی بخشی از گفتگویی است که همکار عزیزم جناب آقای دکتر کرمی با نگارنده انجام دادند و قرار است در ماهنامه حور مجله تخصصی مطالعات زنان منتشر شود.

1- خانواده چند مکانی:

چند مکانی شدن و کاهش اهمیت خانه یکی از تحولات مهم خانواده در ایران معاصر است. این نکته ای است که کمتر توجه محققان خانواده به آن جلب شده است اگرچه اهمیت بسیاری در این زمینه دارد. یکی از ویژگی‌های خانواده زیستن زیر یک سقف است. یعنی مکان برای تشکیل خانواده عامل تعیین‌کننده‌ای است. یکی از اتفاقاتی که در چند دهه اخیر افتاده این است که مفهوم خانه و مکان برای خانواده دگرگون شده. یعنی اشکال گسترده‌ای از خانواده‌های هسته‌ای و گسترده می‌بینیم که زیر یک سقف زندگی نمی‌کنند  یا به صورت فصلی و گذرا با هم هستند. مثلاً خانواده‌هایی را داریم که زن و فرزندان در روستا هستند و مرد در شهر مشغول کار است. یا خانواده‌هایی داریم که زن و فرزندان در خارج از کشور و مرد در داخل کشور است و برعکس.

تاریخ های اندیشه انسان شناختی

images[3].jpg

در ترم جاری درسی بنام "تاریخ اندیشه انسان شناسی" می دهم. محمد باقر ذکی از دانشجویان این درس، گزارشی از جلسه نخست آن فراهم کر و آن را در وبلاگ گروهی مخصوص این درس منتشرکرده اند. امیدوارم جلسات آینده این درس نیز تهیه شود و بتوانم آن را در اختیار شما قرار دهم.

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,182,386
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:506
    • هفته جاری:6830