کتاب تاریخ اجتماعی رسانه ها

cover-of-social-history-3-1.jpg

متنی که ملاحظه می کنید سخنرانی نگارنده در نشست رونمایی و نقد کتاب تاریخ اجتماعی رسانه ترجمه دوست عزیزم جناب آقای دکتر حسن نمکدوست می باشد.

هنر مدرن‌ و صنعت‌ فرهنگ‌

یکی از مهمترین نحله و رهیافت در جامعه شناسی هنر رویکرد مکتب فرانکفورت است. این مقاله را از اینترنت یافتم. مترجم و صاحب وب سایت هم نامشخص است. اما مقاله روان و بسیار دقیق است. دیدگاه های مکتب فرانکفورت انتزاعی و اغلب فلسفی است. اما بعد از فهمیدن آنها لذت بخش و عمیق اند هرچند نگارنده به دلیل بدبینی که آدرنو و نظریه پردازان مکتب فرانکفورت (البته بجز رویکردهای هابرماس) به فرهنگ مدرن داشتند آنها را نمی پسندم. البته در سال های اخیر انبوهی از متون درباره این مکتب و بسیاری از متن های اصلی نظریه پردازان آنها به فارسی ترجمه و منتشر شده اند.

این مقاله را از اینترنت به آدرس زیر یافتم. مترجم و صاحب وب سایت هم نامشخص است. اما مقاله روان و بسیار دقیق است.

http://www.niksalehi.com/maghale/zibayishenasi.htm

هنر مدرن‌ و صنعت‌ فرهنگ‌

هنر چیست؟

هنر چیست اثر تولستوی از جمله آثار کلاسیک در فهم معنا و چیستی هنر است. علی چنگیزی در وبلاگ جامعه کهنه گزیده هایی از این کتاب را آورده است. برای آنانکه مجال یا حوصله مطالعه کامل این اثر را ندارند خواندن این گزیده خود نعمتی است. کاش خلاصه ای از تمام آثار بزرگ در شبکه اینترنت به زبان فارسی موجود بود تا می توانستیم دانشجویان را به راحتی ترغیب به خواندن این آثار کنیم. بخصوص اینکه امروز وقت هم محدود است و نوشته های خوب بسیار و نامحدود. آنان که دستی بر قلم دارند تهیه اینگونه خلاصه را کار کم ارزشی ندانند و بخصوص به جنبه های آموزشی آن بیناندیشند. کاش برخی وبلاگ نویسان که وقت خود را صرف نوشتن چیزهای کم ارزش می کنند به اینکار می پرداختند که متن های خلاصه ای از اثار بزرگ تهیه می کردند. البته اگر توان اینکار را دارند.

برگزیدة کوتاهی از:

هنر چیست؟

مسائل جامعه شناسی ادبیات در ایران

اولین مشکلی که در ایران دربارة جامعه‌شناسی ادبیات داریم سوء تفاهم درباره آن است. این سوء تفاهم فقط در سطح افراد معمولی نیست بلکه در حوزه‌های آکادمیک و حتی در وزارت علوم نیز وجود دارد. اکنون درسی در سر فصلهای دروس جامعه‌شناسی در وزارت علوم به نام «جامعه‌شناسی در ادبیات» وجود دارد. این اسم «مصوب» غلط است زیرا ادبیات یک شاخه هنری است و جامعه‌شناسی علم است. جامعه‌شناسی قواعد و روش خود را دارد و هنر نیز ضوابط و نظم خود را. ما نمی‌توانیم از کانت که در دویست سال پیش، هنر را قواعد نظم احساسات وعلم را قواعد نظم ادراکات تعریف می‌کند عقب‌تر باشیم. استادانی هم داریم که درس می‌دهند و کتاب آن‌ها جزء کتب منبع برای تدریس است اما می‌بینیم که نام کتاب آن‌ها غلط است: ”جامعه‌شناسی در ادبیات“. دراین عبارت کلمه ”در“ اضافی است و باید حذف شود.

علل نفوذ و گسترش ادبیات و فرهنگ عامه پسند در ایران

ادبیات و فرهنگ عامه پسند

این مقاله از این حیث که سیاست ها رسانه های حکومتی در ایران را عامل گسترش ادبیات و فرهنگ عامه پسند در ایران می داند، متن جالبی است زیرا از یک تناقض نظری و مهم در ساختار سیاست های فرهنگی دولت ایران سخن می گوید. گفتمان رسمی جمهوری اسلامی ایران نمی تواند نخبه گرا نباشد و از فرهنگ والا حمایت نکند زیرا مبانی آن بر تفکر مدینه فاضله افلاطونی یا فارابی استوار است اینکه فقهاء به مثابه نخبگان سنتی گروه شایسته حکومت کردن هستند و اینکه ارزش های غایی حکومت ارزش های اخرت گرایانه است و نه ارزش های دنیوی. اینها نیز با روح فرهنگ عامه پسند که مبتنی بر لذت و سرگرمی و همچنین اقتدار عامه مردم است سازگار نیست. جدای از این، به راستی چرا هنر و ادبیات عامه پسند بر ادبیات و هنر فخیم کلاسیک ایرانی غلبه یافته است؟ این پرسش از جنس پرسش های مطالعات فرهنگی است. مقاله را در وب سایت آتی بان نوشته فتح الله بی نیاز می توانی بخوانید. در ادامه مطلب هم آمده است.

عکاسی هنر طبقه متوسط

متنی که ملاحظه می نماید معرفی کتاب عکاسی هنر میانه نوشته پی یر بوردیو ترجمه کیهان ولی نژاد است که در اردیبهشت سال ۱۳۸۶ منتشر شد. این کتاب تنها اثر بوردیو در زمینه جامعه شناسی هنر اوست که تاکنون به فارسی ترجمه شده است. متن حاضر حاضر سرفصل ها و اهمیت کتاب را توضیح می دهد. ضمنا نقد و معرفی درباره این کتاب در روزنامه شرق منتشر شده است که آن نیز اضافه شده است. تاکنون این کتاب ندیده ام و فعلا نظری درباره آن نمی دهم. اما از اینکه این کتاب به فارسی ترجمه شده است بسیار خرسندم. امیدوارم بزودی آن را تهیه کنم و نقدی بر آن بنویسم.

به نقل از ماهنامه جشن کتاب به آدرس زیر
http://www.bookfiesta.ir/modules/fa/book_criticism_details.aspx?id=314

عکاسی، هنر میان مایه Photography: A Middle-brow Art

نوشته پی پر بوردیو

ترجمه کیهان ولی نژاد

زبان زنانه در ادبیات فارسی معاصر

در دوه دهه اخیر نقد فمنیستی در حوزه هنر و ادبیات حداقل در رسانه های غیر دولتی گسترش یافته است. این رهیافت یکی از رهیافت های مهم جامعه شناسی ادبیات معاصر است. این متن نوشته هایده ترابی است و در شهرزاد نیوز منتشر شده است. متن دقت و روش مندی علمی و دانشگاهی چندانی ندارد اما بسیار خواندنی است و رویکرد فمنیستی به نقد ادبی را نشان می دهد.

زبان زنانه در ادبیات فارسی

نوشته هایده ترابی

به نقل از شهرزاد نیوز

http://www.shahrzadnews.org/articlelist.php5?page=4

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,180,566
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:218
    • هفته جاری:6477