فرهنگ و شهر

مشخصات کتاب
نویسنده: 
دکتر نعمت الله فاضلی
نام لاتین کتاب: 
Culture and City: Cultural Turn in Urban Studies
زبان: 
فارسی
انتشارات: 
تیسا
سال چاپ: 
1391
farhang_va_shahr.jpg

امیدوارم این کتاب بتواند به مدیران، برنامه‌ریزان، کارگزاران و محققان شهری چشم‌انداز تازه‌ای برای شناخت و مدیریت شهری ارائه دهد. هرچند اذعان می‌کنم که کاستی‌های بسیاری دارد. این کتاب برای طرح درست و همه‌جانبه ایده چشم‌انداز فرهنگی به شهر نه‌تنها کافی نیست، بلکه در بسیاری از مباحث نتوانسته از عهده ادعاهای خود برآید. من برای کاربست ایده چشم‌انداز فرهنگی در تحلیل شهر تهران نیازمند داده‌ها و اطلاعات زیادی بودم که یا این داده‌ها هنوز جمع‌آوری نشده‌اند یا من به آنها دسترسی نداشتم. علاوه بر این، مباحث مطرح‌شده در این کتاب ماهیتی بین‌رشته‌ای دارند. تنها در صورتی می‌توان این ایده‌ها را دقیق و همه‌جانبه پرورش داد که محققان رشته‌های گوناگون شهر مانند مدیریت شهری، طراحی شهری، شهرسازی، جغرافیای شهری، جامعه‌شناسی شهری، انسان‌شناسی شهری، اقتصاد شهری، تاریخ شهر و رشته‌های دیگر بتوانند در مطالعه‌ای جمعی درباره آنها بحث کنند. من در این کتاب نه‌تنها از هم‌صحبتی و همکاری چنین محققانی محروم بوده‌ام، بلکه خود نیز تجربه‌های کافی تخصصی در رشته‌های مذکور را ندارم.

علاوه بر این، بخش نخست کتاب (فصول یک تا 5) تنها بازنویسی مجموعه چند گفت‌و‌گوست. در ابتدا مقرر نبود که این گفت‌و‌گوها به صورت کتابی منسجم و تألیفی مستقل درآید. ایده ابتدایی تنها ارائه یا طرح اولیه چشم‌انداز فرهنگی به شهر و به‌ویژه تهران بود. با وجود این، متن حاضر را تکمیل کرده و توسعه داده‌ام. هنوز به‌رغم بازنویسی کامل گفت‌و‌گوها و بررسی‌های گسترده‌ای که برای توسعه و تکمیل گفت‌و‌گوها انجام داده‌ام، نمی‌توان این بخش از متن حاضر را چیزی بیش از همان گفت‌و‌گوها در نظر گرفت. بخش دوم این کتاب (فصول پنجم تا دهم) مجموعه‌ای از مقالاتی است که نگارنده در دو سال اخیر در زمینه شهر نوشته‌ام و برخی از آنها شامل «جنبش‌های اجتماعی و شهر» و «رسانه‌ای‌شدن شهر» در ماهنامه «شهرسازی و معماری» از مجموعه مجلات همشهری منتشر شده‌اند.

با وجود تمام نواقصی که این کتاب دارد، امیدوارم بتواند تا حدودی زمینه گفت‌و‌گوی فرهنگی درباره شهر و به‌ویژه تهران را توسعه دهد. این کتاب برای من سرآغاز اندیشیدن و نوشتن در زمینه شهر است. امیدوارم در آینده فرصت تأمل و تحقیق بیشتر در این زمینه برایم مهیا شود و بتوانم ایده‌های مطرح‌شده در آن را تکمیل کرده و تا حدودی کاستی‌های‌اش را در چاپ‌های بعدی آن برطرف سازم. همچنین، امیدوارم خوانندگان این کتاب با نقدها و نظرهای‌شان امکان توسعه و تکمیل آن را فراهم سازند.

درباره کتاب
موضوع کتاب: 

مطالعات فرهنگی شهر

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,066,089
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:33
    • هفته جاری:5746