The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.

زاغه نشین میلیونر

امروز اول فروردین 1387 را جشن گرفتیم. ما که در این دیار غربت کسی را نداریم که به دیدارش رویم یا به دیدارمان آیند. لاجرم برای جشن سال تو از خانه بیرون زدیم و سینما رفتیم. اکرم گفت فیلم «زاغه نشین میلیونر»  (Slumdog Millionaire) ساخته "دانی بویل" (Danny Boyle) اخیرا چندین جایزه اسکار برده و اکران می شود. راهی سینمای ائدین در گرینویچ شدیم. جای شما خالی ناهار را هم در رستوران چینی  صرف کردیم. غذای لذیذ اما مانند غذاهای هندی تند بود.

بگذریم. اجازه دهید درباره فیلم برای تان بنویسم.. الان که می نویسم تازه از سینما آمده ایم و تحربه نماشا فیلم هنوز در وحودم تازه و داغ است. این را بگویم که ابتدا حستجویی در اینترنت کردم. انبوه مطالب به زبان انگلیسی و فارسی درباره این فیلم در اینترنت وجود دارد. اینترنت راهی برای گفت و گوی فرهنگی شده است و مردم به صورت انبوه تجربه های شان را در اینترنت می گذارند و از این راه موجب توسعه فهم هم می شوند. من در این یادداشت برخی از چیزهایی که در وب سایت ها و وبلاگ ها درباره این فیلم دیدم برای شما نقل می کنم. اما در نهایت هدفم بیان برداشت خودم از فیلم است. اجازه دهید با مشخصات فیلم شروع کنیم.

میلیونر زاغه نشین Slumdog Millionaire
محصول ۲۰۰۸
کارگردانان: دنی بویل ، لاولی تاندان ( دستیار کارگردان: هندی)
نویسندگان: سیمون بیوفوی ( فیلمنامه) و ویکاس سوآراپ ( داستان)
تاریخ نمایش فیلم:
۲۳ ژانویه ۲۰۰۹
جمله نهایی فیلم: پول و عشق ……. باید هر دو تا با هم داشته باشی
خلاصه فیلم:
یک نوجوان از بمبئی که ساکن زاغه های اطراف شهر می باشد، شرکت کننده ورژن
هندی مسابقه ” چه کسی می خواهد میلیونر شود؟ ” می شود. در شب آخر این
مسابقه او به جرم تقلب در مسابقه دستگیر می شود و در هنگام بازجویی داستان
زندگی خود را بازگو می کند و این که چرا او می تواند جواب این سوالات را
بدهد
ژانر: جنایی / درام / رومانتیک
جوایز:
برنده ۸ جایزه اسکار و ۶۴ جایزه و ۲۸ نامزدی در جشنواره های گوناگون

بازیگران:
Dev Patel در نقش Jamal K. Malik
Anil Kapoor در نقش Prem Kumar
Saurabh Shukla در نقش Sergeant Srinivas
Freida Pinto در نقش Latika
Rajendranath Zutshi در نقش Director (as Raj Zutshi)

 

 

 

 

 

داستان فیلم در ویکیپدیا کامل نقل شده است. اگر علافه مند بودید آن را بخوانید

 

  بله این فیلم در هشتاد و یکمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار در بعد از ظهر روز یکشنبه، 22 فوریه در سالن کداک در لس آنجلس  در بخش بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه، فیلمبرداری، تدوین و موسیقی متن را  گرفته بود و بعد از تماشای آن من هم این جایزه را مستحق آن دانستم. بعد از «تایتانیک» (1995) اولین فیلمی بود که بیشترین درخشش را در کسب جوایز متعدد اسکار داشته است.

 

 

 

به قول یکی از منتقدان که« زاغه نشین میلونر همه عناصر یک فیلم خوب را دارد. این فیلم قادر است تماشاگران را ۱۲۰ دقیقه روی صندلی میخکوب کند. آنقدر روند فیلم منطقی، روال مند و متنوع پیش می رود که زمان برای تماشاگران به صفر می رسد.»

 

این فیلم برنده 8 جایزه اسکار 2009 شده و نزدیک به سیصد میلون دلار تا به امروز فروش داشته است. نزدیک به 200 نقد درباره آن منتشر و در عالم سینما سرو صدایی به پا نموده. فیلم در در محلات فقیر نشین مومبای که یکی ازشهرهای ایالت ماهاراشترا محسوب می شود فیلم برداری شده است.

 

خط داستان فیلم روایت دو برادر مسلمان هندی به نام جمال و سالم است که در درگیرهای سال 1993 بین هندوها و مسلمانان در ممبائی (بمبئی) هندوستان مادرشان را از دست می دهند و بی سرپرست می شوند. جمال و سلیم از فقیرترین مردم مومبایی هستند. گزارش خبری آسوشیتدپرس  این کودکان در جایی زندگی می کنند که بزها همواره روی تل های زباله به دنبال غذا می گردند، بزرگسالان گاهی این گوشه و آن گوشه به زمین زانو زده و نیایش می کنند و در همین حال که این کودکان به زندگی سخت خود در زاغه ها مشغول اند،‌ فیلم نشان می دهد که صدای ناله چرخ های خیاطی از کلبه های نیمه تاریک به گوش می رسد، زنانی که مگس های سرگردان در هوا را که نزدیک خوراک ها و گوشت ها می شوند، می پرانند و آرایشگران بی حال که در دکان های بی رونق چشم به راه مشتریان نشسته یا سگانی که در آفتاب زاغه نشین لمیده اند.

جمال سال ها بعد در برنامه تلویزیونی «چه کسی می خواهد میلیونر شود؟» شرکت می کند و موفق می شود به تمام پرسش ها پاسخ درست داده و برنده یک میلیون دلار شود. پلیس نسبت به توانایی جمال در پاسخگویی به سولات مسابقه مشکوک می شود و او را بازجویی می کند که چگونه جمال جواب پرسش ها را داده است. رییس پلیس به او می گوید هیچ دکتر و پروفسوری نتوانسته از ۶۰ هزار روپیه بیشتر برنده شود توی بی سواد چطور توانستی ۲۰ میلیون روپیه برنده شوی؟ جمال توضیح می دهد که او مطالعه ای نداشته و پاسخ تک تک سولات را از تجربه زندگی اش بدست آورده است. سپس تمام فیلم بر محور تجربه ها و شرح زندگی جمال استوار می شود.

فیلم با یک سئوال چهار گزینه ای که کلید اصلی فیلم است آغاز می شود. در این سئوال آمده است جمال چگونه میلیونر شد؛۱.خوش شانس بود.۲. نابغه بود.۳. تقلب کرد.۴.در سرنوشتش نوشته شده بود.

جمال و برادربزرگش سلیم در یکی از زاغه های مسلمان نشین هند زندگی می کنند. زندگی آنها جدالی برای بقاست. در نهایت فقر، که درک و تصورش برای بسیاری سخت است ،اما مثل همه هندی ها عاشق سینما هستند. آمیتا باچان رویای آنهاست. جمال خود را به فاضلاب می زند تا از او در کنار عکسی که همیشه با خود دارد امضا بگیرد و سلیم برادرش آن عکس امضا دار را از او می روباید و به یکی از سینما دارها می فروشد..

 

جمال در پاسخ به سئوالی از مذهب، خدای هندو و اسلام را مسئول مرگ مادر خود می داند. مادر او در یورش افراطیون مذهبی هند کشته شده بود. در این فیلم مردم هند بی رحم ترین اند. همه در پی سود جویی و سو استفاده از دیگران. جمال و برادرش در کودکی به دام گروهی افتادند که به غیر انسانی ترین راه ممکن از کودکان سو استفاده می کردند. آنها را کور می کردند که دوبله انعام گدایی بگیرند. دختران را در سن کم راهی فاحشه خانه ها می کردند. پلیس هایی در این فیلم دیده شدند که براحتی شکنجه و تحقیرمی کردند و حتی از بساط  قمار خود هنگام مشاهده سوختن یک هموطن  نمی گذشتند. جمال و برادرش وقتی از دام گروه های فاسد فرار کردند وارد قطاری شدند ،فقط چشم های یخ زده ای را دیدند که بی تفاوت تنها نظاره گر این دو کودک بی پناه بودند.

 

زاغه نشین میلیونر، هند را کشوری بی دولت معرفی کرد که هیچ مسئولیتی در قبال کودکان خود ندارد و فقط سر نوشت است که می تواند مردم را از زندگی سگ گونه خویش رها نماید.

در کنار رفتار خشن، سرد، و بی رحمانه هندی ها، توریست های غربی را می بینیم که  مهربان وساده اند. به راحتی جمال نوجوان می تواند، خود را بعنوان یک راهنمای تورجا بزند و اراجیفی ببافد که ممتاز محل  (تاج محل به یادبود ان ساخته شده )در تصادف؟! از دنیا رفته است.

جمال در آخرین سوال شوی  تلویزیونی باید پاسخ این سئوال را بدهد که دررمان سه تفنگدار الکساندر دوما نام سومین تفنگدار چه بود. جمال پاسخ این سئوال را می دهد و ادبیات غرب !۲۰ میلیون روپیه به جمال تقدیم می کند.

 

فیلم با پاسخ به نخستین سئوال که ًسرنوشت جمال را میلیونر کردً خاتمه می یابد.

 

وپلان آخر فیلم ،نا بازیگرهای هندی پا به فرش قرمز هالیوود گذاشتند

 

فیلم صدها سخن برای گفتن دارد. مثلا بازنمایی زندگی در ممبئی، تصویر هندوهای خشن، وضعیت فقر در هندوستان و بسیاری نکات دیگر. انبوهی از نقدهای پسااستعماری درباره این فیلم نوشته شده و آن را "خوانش غربی ها از شرق" نامیده اند. شرقی در این فیلم فقیر، قهرمان پرست، منجی گرا، خیالباف و احساساتی ظاهر می شود. این تصویر شرق شناسانه غربی ها از شرق است.

  در خبرها بود که پخش خبر اهدای جوایز اسکار به این فیلم در هندوستان تحت تاثیر عکس العمل هایی اعتراض آمیز از سوی مردم این کشور قرار گرفته است که برگردان نام انگلیسی آن در واقع « محله سگ نشین» ترجمه می شود.

 

تصویری که فیلم زاغه نشین میلیونر از محلات فقیر نشین به دست می دهد،

 

همچنین نمایش مردم ساکن این محلات فقیر و رفتاری که در فیلم با شخصیت های اصلی فیلم می شود، از دیدگاه برخی از مردم هند توهین آمیز به شمار می آید.

 

 البته بویل در پاسخ به منتقدین هندی که این فیلم را نمایش باشکوهی از فقر و بدبختی مردم هند خوانده اند از فیلم خود دفاع کرد و گفت:« فیلم نمایانگر عشق به زندگی است.» دنی بویل، کارگردان فیلم در یک کنفرانس خبری گفت :« هدف من از ساختن این فیلم نشان دادن استقامت و عشق به زندگی است که در مردم علیرغم شرایط غیر قابل تحمل زندگی وجود دارد. کوشش ما این بوده است تا جایی که امکان دارد زندگی واقعی مردم مومبای را نیز در لابلای فیلم به نمایش بگذاریم.» بیش از نیمی از جمعیت ١٧میلیون نفری شهر مومبای را مردم فقیر و بی خانمان تشکیل می دهند که اکثر آن ها در کوچه و خیابان و در محلات زاغه نشین به سر می برند و از دسترسی به کم ترین وسایل یک زندگی ابتدایی از جمله آب محرومند. فیلم زاغه نشین میلیونر بخشی از شیوه زندگی مردم هند ..

 

 

 

 

.

 

یکی از بینندگان این فیلم برداشتش از فیلم را اینگونه نوصیف می کند:

 

 

 

 

یک زاغه نشین برای اینکه بتواند هنرمند محبوبش را ببیند، باید بتواند سرنوشتش را حتی با پریدن به وسط لجن زار تغییر دهد!

 

 

 

یک زاغه نشین برای اینکه بفهمد در دست راست خدای راما چه وسیله ای هست، باید مادرش را ببیند که در جنگ بین راما و الله قربانی می شود!

 

 

 

یک زاغه نشین برای اینکه بداند ترانه«گرشان دو گرشیام» را چه کسی سروده است باید این ترانه را بیاموزد و در هنگام گدایی بخواند تا دل دیگران را به رحم آورد!

 

 

 

یک زاغه نشین برای اینکه بداند روی اسکناس یکصد دلاری آمریکا تصویر چه کسی حک شده است، باید تمام دارائی  عمرش  را برای پیدا کردن عشقش رشوه بدهد!

 

 

 

یک زاغه نشین برای اینکه بداند چه کسی هفت تیر را اختراع کرد، باید شاهد باشد که چگونه عشقش برای اینکه جانش را از گزند اسلحه خلاص کند، خودفروشی می کند!

 

 

 

یک زاغه نشین برای اینکه یاد بگیرد فریب سرمایه دارها را نخورد، باید با چشمان خودش ببیند که چگونه ثروت چشمان برادرش را کور کرد!

 

 

 

اما یک زاغه نشین برای میلیونر شدن 

 

هیچوقت نمی تواند تقلب کند!

 

هیچوقت نمی تواند خوش شانس باشد!

 

هیچوقت نمی تواند نابغه باشد!

 

تنها راه میلیونر شدن یک زاغه نشین آن است که آزادانه انتخاب کند!

 و آنگاه است که می تواند سرنوشتش را تغییر دهد

 

اما من این فیلم را از زاویه دیگری دیدم و دریافتم. داستان فیلم مانند فیلم های بالیدوود بسیار جداب و مردم پسند بود. بیننده لاجرم مجذوب روایت و خط داستان می شود. اگرچه فیلم با سرمایه مادی اندکی ساخته شده و پر هزینه نیست اما صحنه های پرجاذبه آن بسیار است.

 از نظر من اهمیت اصلی این فیلم بیان این نکته است که تجربه های روزمره زندگی، سرمایه های مهم و گرانبهای هر فردی هستند. حتی کودک فقیر و بخت برگشته ای مانند جمال می تواند با تکیه بر تجربه های سخت و خونبار زندگی سراسر نکبت بار و دشوارش، به پرسش هایی پاسخ دهد که او را میلیونر کند. نکته مهم آگاهی به ارزش معرفتی تجربه های پیش پا افتاده و داشتن یا بدست آوردن فرصت هایی برای بهره گرفتن از این تجربه هاست.

به هرحال، این هم پاره ای از تجربه امروز من بود. کاش همه شما با من بودید و با هم این فیلم زیبا را می دیدیم. این فیلم به دیدنش می ارزد و از آن دسته فیلم هایی است که برای همیشه در یاد می مانند.  بسیاری از نکات آن درباره هندوستان واقع بینانه یا بی طرفانه    نیست. اما مانند شعری است که هر کس قادر است از ظن خود یار آن شود. فیلم دارای لایه های معنایی گوناگونی است. کشف آن را به عهده خودتان می گذارم.

 

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,250,605
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:93
    • هفته جاری:2664