The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.

چهره پنهان ایران

چهره پنهان ایرانیکی از قابل توجه ترین نکات غرب برای ایرانیان در سال های اخیر گزارش ها و اظهار نظرهایی است که غربی ها بعد از دیدار از ایران منتشرمی کنند. بعد از روی کار آمدن آقای خاتمی در1997 درهای ایران بیش از گذشته به روی استادان دانشگاه و نویسندگان و کارشناسان اورپایی و غربی به ایران گشوده شد. و بتدریج عده زیادی از نخبگان غرب از ایران بازدید کردند. مهمترین وجه مشترک تمام گزارش های منتشر شده را می توان در یک نکته خلاصه نمود ”برخلاف آنچه تاکنون غربی ها می پنداشته اند ایران نه تنها کشوری غرب ستیز و ضد مدرن نیست بلکه یکی از کشورهایی است که به گرمی از مدرنیته استقبال کرده است و ساختارهای فرهنگی و اجتماعی آن در مرحله گذار کامل از سنت به مدرنیته را پشت سر می گذراند.“ من در این گزارش خلاصه ایی از نظرات و مشاهدات گزارش گران غربی را ارائه و در پایان تلاش می کنم به این پرسش پاسخ دهم که تا چه میزان این نگرش ها واقع بینانه است.

 

شاید مفصل ترین گزارش که یک آمریکایی از ایران در سال های اخیر منتشر کرده است کتاب ”ایرانی ها: ایران، اسلام و روح یک ملت“ اثر خانم ساندرا مک کی (1998) است. خانم مک کی تلاش می کند با نثر ساده و ژورنالیستی مشاهدات و تجزیه و تحلیل های تاریخی را به هم پیوند بزند و گزارش خود را از سپیده دم تاریخ ایران چند هزار سال قبل از میلاد آغاز و با تحلیل شرایط سال های اخیر به پایان می برد. مک کی معتقد است: ”ایرانی ها غالبآ، بسته به دیدگاهی که دارند، از درک کلیت امور غافل می مانند. این امر در مورد غربی ها نیز صادق است. آنان نیز از دریچه ایران عصر پهلوی با ایران جمهوری اسلامی به قضایا نگاه می کنند.“( ص7). با هدف اصلاح طرز تلقی غربی ها از ایران و ایرانی ها از خودشان خانم مک کی 436 صفحه مطلب می نویسند. مهمترین نکته ایی که به اعتقاد نگارنده مولف ”ایرانی ها“ موفق به درک و تبیین آن شده است این است که می نویسد”آنچه ایرانیان می خواهند فرایند روشنفکرانه ترسیم مرزها و سنجش ارش هر یک از سنت های فرهنگی خود است. جمهوری اسلامی ایران از بدو پیدایش حامل امر مذهبی و امر سیاسی، امر مقدس و امر غیر مذهبی، معنویت باستان و نگرانی های دنیوی دنیای مدرن بوده است. این ها همه، وجوه مشخصه ی فرهنگ ایران است و نه تنها در سیاست ایران که در روح ایرانیان جای دارد. ...و تمام زیگزاگ های در سیاست های فرهنگی و سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ....بازتاب مرزهای نامشخص میان عناصر ایرانی، اسلامی و مدرن در هویت فرهنگی ایران است.“ (ص: 412).

 

خانم جکی بالارد، عضو حزب لبیرال دموکرات بریتانیا و نماینده سابق پارلمان این کشور، در سال گذشته، از ایران با روزنامه دیلی تلگراف مصاحبه ی مفصلی انجام داد و در آن اذعان داشت که مردم مغرب زمین شناخت نادرست و کلیشی ایی از ایران دارند و به برخی از آن کلیشه ها اشاره کرد. خانم بالارد که برای انجام رساله تحصیلی اش در زمینه تاثیر اینترنت بر کشورهای خاورمیانه در دانشگاه تهران مشغول پژوهش است با مشاهده وضعیت کار و شغل زنان و حضور گسترده و مؤثر آنها در فعالیت های فرهنگی مانند تولید و نشر کتاب، ساخت فیلم، حضور در سینما، تصاحب پست های مدیریتی، حضور آزادانه آنها در خیابان ها و پارک ها و گردشگاه ها تهران و از همه مهمتر نقشی که حجاب در ایجاد امنیت روانی برای زنان در جامعه ایران بوجود می آورد، چنان به هیجان و وجد آمده بودند که اظهار می دارند که تصمیم دارند برای همیشه با حجاب و پوشش اسلامی زندگی کنند. برای اثبات شرایط خوب زنان در ایران خانم بالارد به مقایسه میزان اشتغال زنان ایرانی در پست های مدیریتی و همچنین آموزش عالی زنان در ایران و بریتانیا می پردازند و نشان می دهند که تفاوتی میان این دو کشور از نظر شاخص های مذکور وجود ندارد.

+ نوشته شده در یکشنبه 18 شهریور1386ساعت 9:54 بعد از ظهر توسط نعمت‌الله فاضلی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,250,621
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:109
    • هفته جاری:2680