The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.

مک دونالدی شدن

مک دونالدی شدندر راه بازگشت پسرم ما را به رستوران مکدونالد کشاند. در حالیکه او ساندویچ می خورد، متوجه تابلوهای بزرگ دیوار سانودویچی شدم که نوشته بود این رستوران در سال 1974 تاسیس شد و اولن رستوران مکدونالد در بریتانیاست. مکدونالد ولیچ، سه هزارمین مکدونالد جهان بود و تا سال 1999 مکدونالد هزار شعبه در انگلستان دایر می کند.

در راه بازگشت پسرم ما را به رستوران مکدونالد کشاند. در حالیکه او ساندویچ می خورد، متوجه تابلوهای بزرگ دیوار سانودویچی شدم که نوشته بود این رستوران در سال 1974 تاسیس شد و اولن رستوران مکدونالد در بریتانیاست. مکدونالد ولیچ، سه هزارمین مکدونالد جهان بود و تا سال 1999 مکدونالد هزار شعبه در انگلستان دایر می کند.

 

امروز مکدونالد بخشی از فرایند توسعه فرهنگ آمریکا یا سلطه آمریکا بر زندگی روزمره انسان امروز است. جورج ریتزر جامعه شناس صاحب نام آمریکایی در کتاب مشهور خود ”مکذونالدی شدن جهان“ (1993) نظریه جهانی شدن اجتماعی خود را بر پایه گسترش مکدونالد اراده می کند. شکل گیری و پیدایش مکدونالد داستان شنیدنی دارد. فردی به نام ریموند آلبرت کروک موسس رستوران های مکدونالد است. کروک متولد 1902 و متوفی 1894 است. او اصالتآ از واشنگتن بود. در 15 سالگی راننده آمبولانس در جنگ جهانی اول بود و بعد از جنگ فعالیت های مختلف مثل نوازندگی جاز و پخش لیوان یکبار مصرف می پرداخت. در دهه 1940 مغازه ایی برای ساخت و توزیع معجون های مخصوص که از شیر و ترکیبات دیگر درست می شد پرداخت. در 1954 با یک رستوران در سان تیاگو برخورد کرد که متعلق به دو برادر مشهور به مکدونالد بودند. با استفاده از معجون های کروک ساندویچ هایی می ساختند که فروش فوق العاده ایی داست.کروک از مکدونالد خواست اجازه دهند او زنجیره ایی از ساندویچی های مکدونالد بزند و 5 درصد سود هم به آنها بدهد. در آوریل 1955 اولین رستوران خود را با نام مکدونالد تاسیس کرد و بعد دو رستوران دیگر. در آن 236000 دلار سود کرد. بعد شروع به گسترش شعب خود کرد.در 1961 از برادران مکدونالد مغاز و امتیاز کسب آنها را 2700000 دلار خرید.و تا آن سال 238 رستوران تاسیس کرده بود و 37000000 دلار سود برده بود. تا سال 1984 که مرد 2500 شعبه در سراسر جهان تاسیس کرد. در حال حاضر بیش از 50000 مکدونالد در جهان وجود دارد و بزرگترین کمپانی غذایی جهان بشمار می رود. رمز موفقیت آقای کروک این بود که از 1964 مدیران رستوران های خود دایمآ آموزش می داد و بر دواصل استاندارد کردن و اتوماتیک کردن کلیه خدمات تاکید می نود.

 

در حال حاضر ایران رای جلوگیری از نفوذ آمریکا اجازه توسعه مکدونالد در ایران نمی دهد که از معدود اقدامات عاقلانه دولت ایران است زیرا مکدونالد به علت گسترگی و قدرتی که دارد هیچ گروهی قادر به رقابت با آن نیست و عملآ باعث ورشکستگی رستوران های محلی می شود.

+ نوشته شده در جمعه 9 شهریور1386ساعت 12:33 بعد از ظهر توسط نعمت‌الله فاضلی

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,250,586
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:74
    • هفته جاری:2645