The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.

هرزه نگاری و سیاست

هرزه نگاری و سیاستروزهای 23-26 سپتامبر 2002، یعنی هفته پیش، نشست سالانه حزب لیبرال دموکرات بریتانیا در شهر برایتون برگزار شد. سه حزب اصلی بریتانیا عبارتند از حزب محافظه کار، حزب کارگر و حزب لیبرال دموکرات.  در بریتانیا مرسوم است که تلویزیون بی بی سی اجلاس سرانه احزاب را مستقیمآ پخش می کند، زیرا اجلاس احزاب از مهمترین رویداد های سیاسی کشور محسوب می شوند و تلویزیون وظیفه دارد آنها را بدون تفاوت و تبیعیض میان هیچیک از احزاب پخش کند.  تجزیه و تحلیل سخنرانی ها، روش ارائه آنها، نوع موضع گیری احزاب و مردم نسبت به اجلاس می تواند فرهنگ سیاسی بریتانیا را نشان دهد. اگر بخواهم در یک عبارت کوتاه اجلاس احزاب را توصیف کنم، خواهم گفت ” نمایش دموکراسی که در آن احزاب به تشریح برنامه و اهداف خود درباره مسائل واقعی مردم می پردازند و در رقابتی سنگین تلاش می کنند گوی سبقت را در بدست آوردن افکار عمومی از رقبای خود بربایند.

دفاع از پورنوگرافی

روزهای 23-26 سپتامبر 2002، یعنی هفته پیش، نشست سالانه حزب لیبرال دموکرات بریتانیا در شهر برایتون برگزار شد. سه حزب اصلی بریتانیا عبارتند از حزب محافظه کار، حزب کارگر و حزب لیبرال دموکرات.  در بریتانیا مرسوم است که تلویزیون بی بی سی اجلاس سرانه احزاب را مستقیمآ پخش می کند، زیرا اجلاس احزاب از مهمترین رویداد های سیاسی کشور محسوب می شوند و تلویزیون وظیفه دارد آنها را بدون تفاوت و تبیعیض میان هیچیک از احزاب پخش کند.  تجزیه و تحلیل سخنرانی ها، روش ارائه آنها، نوع موضع گیری احزاب و مردم نسبت به اجلاس می تواند فرهنگ سیاسی بریتانیا را نشان دهد. اگر بخواهم در یک عبارت کوتاه اجلاس احزاب را توصیف کنم، خواهم گفت ” نمایش دموکراسی که در آن احزاب به تشریح برنامه و اهداف خود درباره مسائل واقعی مردم می پردازند و در رقابتی سنگین تلاش می کنند گوی سبقت را در بدست آوردن افکار عمومی از رقبای خود بربایند. در این اجلاس اعضای حزب و طرفداران آنها شرکت می کنند و آزادانه به نقد و تحلیل مسائل خود می پردازند.  با توجه به این که در حال حاضر حزب کارگر حزب حاکم است، حزب لیبرال دموکرات یکی از احزاب مخالف و رقیب محسوب می شود. چارلز کندی در سخنرانی مهییج و فوق العاده خود در این نشست به نقد سیاست جنگ طلبانه آقای بلر، و سیاست تبیعیض آمیز دولت درباره پناهندگان، و سیاست عدم توجه و به خدمات اجتماعی و درمانی و نقد سیاست ها و رفتارهای سیاسی حزب محافظه کار پرداخت.

 

یکی از جنجالی ترین سخنرانی های نشست حزب لیبرال سخنرانی خانم جولیا گاش یکی از اعضا حزب درباره پورنوگرافی بود. خانم گاش یک طراح در صنعت سکس و پورنو درشهر شفیلد است و خواهان برسمیت شناخته شدن فعالیت پورنوگرافی وصنعت سکس و قاعده مند سازی آن بود. سخنرانی او در روزنامه ایندیندنت (جمعه 27 ستامبر ص 21) چاپ شده است.  او در سخنرانی خود گفت: ”72 درصد مشتریان من خانم ها هستند. من می بینم که زنان مشتری بسیار راحت هستند و از خریدن چیز هایی که برای لذت بخشیدن به آنها درست شده است احساس قدرتمند بودن می کنند.  مشکل من افراد 18 ساله به پایین است. طبق قانون من نمی توانم به آنها خدمات بدهم، اما پرسش این است که چرا افرادی که می توانند مالیات بدهند، در جنگ شرکت کنند و برای کشورشان کشته شوند، و کسانی که بالغ هستند و می توانند لذت جنسی ببرنند، چرا اینها باید از تماشا و انجام سکس محروم باشند؟ ما تصویر وحشتناکی از پورنو ایجاد کرده ایم. پورنو چیز  بسیار ساده ایی است: پورنو چیزی نیست جز نمایش آشکار مردم در حال رابطه جنسی. زبانی که ما برای توصیف پورن بکار می بریم و قوانین سرکوب کننده مربوط به آن، تصویر پلیدی از پورنو یا هرزه نگاری بوجود آورده است. من در اوایل دهه هشتاد عضو جنبش زنان برای مبارزه با پورن بودم. اکنون بعد از 20 سال به بلوغ فکری رسیده ام. طی 20 سال گذشته صنعت سکس دیگر در تسلط مردان نیست و اکنون زنان این صنعت را مدیریت می کنند وبر اساس خواسته های آنها جهت می یابد. من احساس می کنم که مرا فریب دادند که در جنبش مبارزه با پورن شرکت کردم. من معتقد نیستم که ما حق جلوگیری افراد در استفاده از پورن را دارا هستیم.  به اعتقاد من اگر انسانی این حق و توان را دارا ست که رابطه جنسی داشته باشد، باید از حق دیدن و خریدن آن نیز

محروم نماند!

کشیده شدن پورنو و هرزه نگاری به محافل سیاسی معتبر و دفاع آشکار از برسمیت شناخته شدن و قانونی شدن آن، حکایت از این واقعیت دارد که نظام ارزشی جامعه غرب به سوی تحول عظیمی در حرکت است، تحولی که درک و باور آن برای انسان هایی که در جوامع دینی و سنتی زندگی می کنند هرگز باور کردنی نیست. در عین حال، جامعه غرب گریزی از پذیرش  علنی سکس ندارد زیرا سکس یکی از بنیادها کاپیتالیسم شده است. نه تنها کسانی که در صنعت سکس کار می کنند بلکه فیلم، سینما، هنر، نقاشی، توریسم، و.... تمام به نوعی در ارتباط با سکس درآمد کسب می کنند. بنابراین وجود قوانین محدود کنند سکس نوعی تناقض در درون این نظام است. شما چه می اندیشید؟

+ نوشته شده در  جمعه 9 شهریور1386ساعت 11:38 قبل از ظهر  توسط نعمت‌الله فاضلی 

دیدگاه‌ها

ارسال نظر جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آمار سایت

  • شمارنده سایت:4,250,537
  • محتوای منتشر شده:822
  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:25
    • هفته جاری:2596